אילוף כלבים לעומת טיפול התנהגותי – מה ההבדל?

טיפול-התנהגותי-אילוףאין ספק שאחד התחומים החשובים ביותר בתחום גידול של כלב בבית, מלבד המזון, הוא תחום האילוף. כיוון שהכלב שהבאתם הביתה עתיד להיות חלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם, הוא עומד להיות חלק אינטגרלי משגרת יומכם. ומכיוון שכך הוא צריך ללמוד את הרגלי החיים בסביבה החדשה עבורו, וגם אתם צריכים ללמוד את השגרה החדשה שלכם, וזה חשוב כל כך בשביל שהכלב אכן ישתלב היטב בחיי הבית ויוסיף לכם רק טוב ושמחה לבית. וכמובן, חשוב כל כך שהחיים בבית שלכם יהיו עבורו לימים נעימים וטובים בהם הוא יבלה בהנאה ויתפתח בבריאות כראוי. בשביל שאכן כל זה יקרה עליכם לתת את הדעת לעניין האילוף של הכלב.

מתי נח לאלף כלב?

עקרונית ניתן לקבוע כי אילוף של כלב יש לבצע בהיותו צעיר. גור כלבים או כלבלב צעיר עדיין לא קיבע דפוסי התנהגות שליליים, והוא כמו ענף עץ רך שניתן לכוון אותו כרצונכם להתנהגות נאותה ומתאימה, כמו שחשוב לכם שיהיה אצלכם בבית. בשלב כזה יהיה עליכם להיות עקביים ולעמוד על שלכם בשביל לשכנע את הכלב שלכם שאתם נחושים בדעתכם ועקביים לגבי אופן המחיה אצלכם בבית. בכל מה שקשור להרגלים, לתזונה ולסדר היום שלו. כך תצליחו להרגיל אותו היטב לשגרה מבורכת ונעימה כמו שאתם רוצים. יהיה עליכם ללמוד את הנושא ולהכיר את הכלב שלכם. לתרגל אתו באופן יומיומי. וללמד אותו לציית לפקודות שלכם באופן מידי. ככל שהכלב צעיר יותר כך יהיה לכם קל יותר לאלף אותו ולהנחיל לו הרגלי משמעת.

מתי זה לא עובד?

אך יש מקרים בהם האילוף אינו מספק, מדובר במקרים כאלו בהם הכלב הוא בוגר. כלב בוגר שרכש לעצמו דפוסי התנהגות לקויים הוא כלב שקשה לאלף אותו, כיוון שהוא רגיל להתנהגות המוכרת ובשביל לשנות אותה אין די באילוף. כי במקרה כזה יש למחוק את ההרגלים הלקויים של הכלב ולהנחיל לו הרגלים מחדש. טיפול כזה נקרא טיפול התנהגותי והוא נעשה על ידי בעלי מקצוע. מטפל מקצועי בהתנהגויות של כלבים הוא אדם שעבר ;, כולל למידה ייעודית בתחום הטיפולי, הלה יוכל לבצע טיפול יסודי ומקיף בשביל ללמד את הכלב שלכם כיצד מתנהגים. אמנם גם מכם יידרש לפעול בצורה נכונה בשביל להשלים את הטיפול וליישם אותו כראוי בבית. כי רק כך יוכל הכלב להפנים את ההתנהגות הרצויה והחדשה עבורו.