הבנת תהליך האילוף

כמו שכולנו יודעים הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם. למרות שזה המצב, כלבים יכולים לפעמים לסבול מבעיות התנהגותיות. בעיות אלו גורמות לכך שבעלי הכלבים מתחילים לחשוב על אילוף של הכלב. אילוף כלבים מתבצע באופן אידאלי באמצעות מאלף כלבים מוסמך בעל ניסיון, אידאלית רצוי ניסיון בעבודה ספציפית עם הגזע שאותו מעוניינים לאלף.

הבנת תהליך האילוףעולם האילוף

אילוף הוא עולם שלם. ישנם סוגים שונים של אילוף, ישנן מטרות שונות שלשמן מאלפים כלב. על פי רוב, מדובר באילוף כלב להתנהגויות רצויות ונורמטיביות על מנת שישתלב במגורים בבית לצד אנשים. אך ישנם תרחישים נוספים כגון במקרה של כלבי שמירה, כלבי גישוש ולצורך הדוגמה הפחות נעימה גם בתחרויות כלבים מתבצע אילוף, מכיוון שאילוף בבסיסו הוא התהליך של חיזוק וביסוס התנהגויות מסוימות – לטוב או לרע.

חשוב להתחיל מוקדם

על פי רוב אילוף מתחיל בזמן שהכלב עודנו גור וניתן עדיין לשנות יחסית בקלות את האופי ובעיקר את ההתנהגויות של הכלב. מטרות נוספות לאילוף כלבים כוללות שיפור היחסים בין הכלב לבעליו, גמילה של הכלב מעשיית צרכים בבית או הרס של רהיטים ועוד ועוד.

כיצד לאלף את הכלב בצורה נכונה

ככל שאנחנו נצמדים לחוקים וכללים נכונים כך אנחנו מגדילים את הסיכוי להצלחת האילוף ולשינוי משמעותי של ההתנהגות של הכלב. כאשר אילוף כלבים מתבצע לא נכון הוא עלול לגרום ליותר נזק מאשר תועלת ולמעשה לחזק התנהגויות שליליות ולא רצויות. מכיוון שכך, חשוב מאוד לפנות למאלף כלבים מוסמך המשתמש בגישה חיובית, כלומר בגישה המעניקה חיזוקים חיוביים לכלב כאשר הוא מתנהג בצורה נכונה ורצויה. ברוב המקרים שיטה חיובית ומתגמלת תעבוד הרבה יותר טוב לטווח הארוך מאשר שיטה הדוגלת במתן עונשים לכלב על התנהגות שאינה רצויה. בזמן האילוף יש לקחת בחשבון את המצב הנפשי של הכלב. אילוף שנעשה בתחושה לא נעימה ואף משפילה עבור הכלב בד"כ לא תשיג תוצאות טובות לטווח הארוך. אם הכלב מרגיש מפוחד פוחתים הסיכויים להצלחת האילוף באופן משמעותי.

בחירת מאלף כלבים

בעת בחירת מאלף כלבים כדאי לשים דגש על ניסיון. כדאי להעדיף שנים רבות של ניסיון כי פירוש הדבר הוא שהמורה התנסה בהרבה סיטואציות ומצבים והוא אמור לדעת איך להגיב באופן אופטימלי לכל סיטואציה לכל התנהגות שהוא נתקל בה. אידאלית, מאלף כלבים צריך להכיר מספר שיטות שונות של אילוף, כך שיוכל להתאים את עצמו לכלב הספציפי שאיתו הוא עובד, ולהתאים עבורו שיטות אילוף המתאימות ביותר עבורו.

גרים בתל אביב וזקוקים למאלף כלבים?